Mliečna farma s históriou a tradíciou

Naša AHA farma sa nachádza vo Vrábľoch (v miestnej časti Horný Ohaj).  História poľnohospodárskej výroby a chovu hovädzieho dobytka v tejto oblasti má viac než 70-ročnú tradíciu.

Hlavným zameraním farmy v súčasnosti je chov dojníc s úžitkovou produkciou mlieka. Je domovom pre viac než 600 kusov hovädzieho dobytka - plemena slovenské strakaté. Slovenský strakatý dobytok je naše tradičné domáce plemeno, bolo vyšľachtené krížením slovenského pôvodného dobytka so švajčiarskym simentálskym dobytkom. Farma ročne vyprodukuje 1 500 000 litrov vysokokvalitného mlieka s prirodzene vysokým obsahom tuku,


Mlieko získané od kravičiek sa hneď po nadojení spracuje vo výrobnej prevádzke priamo na farme. Tu sa z neho vyrobí acidofilné mlieko, mlieko, kefír a ďalšie mliečne produkty. Výroba kladie dôraz na šetrné spracovanie mlieka bez pridávania chemikálií a konzervantov. Naše mliečne výrobky sú tak zdravé, chutné a majú zachované všetky prírodné výživné látky. 

70+ ročná tradícia - AHA Farma

70+ ročná tradícia

600+ kusov dobytka - AHA Farma

600 kusov dobytka

1,5 milióna litrov mlieka ročne - AHA Farma

1.5m litrov mlieka / rokWelfare zvierat - AHA Farma

Welfare zvierat

Na AHA farme praktizujeme tzv. Welfare zvierat. Ide o stav fyzikálneho a psychologického súladu organizmu a prostredia, v ktorom kravičky žijú (pohoda, kľud a blaho zvierat). Zvieratá sú chránené pred fyzickou a psychickou nepohodou, celodenne sa voľne pohybujú, majú zabezpečený nepretržitý prístup k čerstvej a čistej pitnej vode. Majú možnosť realizovať svoje prirodzené správanie, majú dostatok času na pohyb, pastvu a socializáciu. Počas celého obdobia rastu trávy majú zabezpečený každodenný vonkajší výbeh s výmerou viac než 10 hektárov. Zdrojom ich výživy sú výlučne vysokokvalitné a nutrične hodnotné krmivá a certifikované výživové doplnky, zelené krmivo tvorí veľmi významnú časť dennej dávky. Majú zabezpečenú neustálu odbornú veterinárnu starostlivosť na základe najnovších vedeckých poznatkov, ktorá im zabezpečuje dobré životné podmienky a vysokú úroveň ich zdravia.


Iba spokojné a zdravé zvieratá môžu produkovať kvalitné potraviny. Welfare zvierat je jednou z hlavných priorít našej farmy

MVDr. Jozef Vlkovič vedúci AHA farmy


Informácie o spracúvaní osobných údajov kamerovým systémom